Ez történt 2012-ben

Együttműködés keretében a 2012-es év tavaszán a csíkszentmártoni Etele Egyesület vezetésével közös projektötlet kerül beadásra a Külügyminisztériumhoz, melynek célja az úzvölgyi Hősök temetőjében található kereszt és emlékmű felújítása.

Év közepén megindult a szegedi gyalogezred történetét bemutató tablósor tervezési munkálata. A tablók 3 nyelven mutatják be az ezred történetét. A projekt vége 2012. december.

2012. júniusában az egyesület közreműködésével felújított csíkszentmártoni Hősök Temetőjének bejáratához a településen elvégzett csatornázási munkálatokat követően hidat készítettünk a könnyebb megközelítés érdekében.

Ez évben is szerveztünk tevékenységünkhöz kapcsolódó filmvetítést és beszélgetést, amelynek keretében bemutatkozott a www.nagyhaboru.blog.hu történelmi internetes folyóirat szerkesztősége. Filmvetítés keretében mutattuk be az első világháború egyik legkegyetlenebb hadszínterének, az olasz frontnak történéseit.

2012 nyarán elkészítettük a Peski Szövetséggel együttműködésben a 2011. őszi kutatási projektünk eredményeként megtalált és beazonosított cs. és kir. 46. gyalogezred Mrzli Vrh-n levő egykori temetőjét bemutató többnyelvű információs tábla tervét és grafikai szerkesztését.

Idén immár hetedik éve voltunk aktív résztvevői és tevékeny segítői szlovén partnerünk a Peski Szövetség által a Mrzli Vrh-n szervezett megemlékezésnek.

Ellátogattunk az Isonzó alsó folyásának vidékére is, a hírhedt Doberdóra, ahol a san martino del carsoi Barlangász Egyesület és Görz városának képviselői fogadtak minket. A találkozó alkalmával egyeztettük elképzeléseinket a következő év közös terveiről. A projektek egy részének előkészítése már megkezdődött (doberdói fa bemutatása Olaszországban).

Egyesületünk és a Tisza-parti Általános Iskola közös szervezésében októberben negyedik alkalommal került sor Szegeden a Görgey Artúr történelemversenyre, amelynek témája a magyar – lengyel történelmi kapcsolatok volt. A versenyre négy országból 52 csapat érkezett. A Csongrád megyei, bánáti és délvidéki magyar fiatalok mellett ezúttal a lengyel nemzet is képviseltette magát a vetélkedőn, amelynek célja elsősorban a magyar – lengyel barátság ápolása, a határon túli magyar – magyar kapcsolatok erősítése volt. Kísérőprogramként tagtársunk 1956-os forradalom és szabadságharc tárgyi emlékeiből állítottunk össze kiállítást.

A lengyel-magyar kapcsolatok ápolását is szolgálta közreműködésünk a Ruzsa község területén 1944-ben lelőtt repülőgép hét hősi halált halt lengyelkatonájára emlékező emlékhely kialakításában.

Délvidéki partnereinkkel (“Ci-Fi” Civil Központ, Torontál Magyar Oktatási, Művelődési és Ifjúsági Központ) együttműködve egy észak-bánáti civil hálózatot kialakításának előkészítését kezdtük meg 2012-ben.

A Meritum Egyesület 1 éve létrehozott sakkcsapata állandó résztvevője a Csongrád Megyei Sakkcsapatbajnokságnak, ahol a 2011/2012-es szezonban ötödik helyezést ért el egyesületünk.